A circle has a radius of 4 meters centered at the origin. Determine the measure of the angle (in radians) swept out counter-clockwise from the 3 o'clock position (the ray that connects (0,0) and (4,0)) and the indicated point.(3.51,1.918) metersθ= radians   (−0.737,0.675) radiiθ=  radians   (−3.392,−2.119) metersθ= radians   (0.96,−0.279)radiiθ=  radians   

Respuesta :

Input data

r = radius

r = 4m

angle from 3 o'clock

Procedure

a. (3.51, 1,918)

[tex]\begin{gathered} \sin \theta=\frac{1.918}{4} \\ \theta=\sin ^{-1}(\frac{1.978}{4})=0.517 \end{gathered}[/tex]

c. (-3.392, -2.119)

[tex]\begin{gathered} \sin \theta=\frac{-2.119}{4} \\ \theta=\sin ^{-1}(-\frac{2.119}{4})=0.5583 \\ \theta=\pi+0.5583 \\ \theta=3.7\text{ rad} \end{gathered}[/tex]

b. (−0.737,0.675) radii

Translate into meters (-2.948, 2.7)

[tex]\begin{gathered} \sin \theta=\frac{2.7}{4} \\ \theta=\sin ^{-1}(\frac{2.7}{4}) \\ \theta=0.741 \\ \theta=\pi-0.741 \\ \theta=2.4 \end{gathered}[/tex]

d. (0.96,−0.279) radii

Translate into meters (3.84, -1.116)

[tex]\begin{gathered} \sin \theta=\frac{-1.116}{4} \\ \theta=\sin ^{-1}(\frac{-1.116}{4}) \\ \theta=0.282 \\ \theta=2\pi-0.282 \\ \theta=6\text{ rads} \end{gathered}[/tex]

Summary

a. 0.517 rad

b. 2.4 rad

c. 3.7 rad

d. 6 rad

Ver imagen SeraphinaA719304
Ver imagen SeraphinaA719304
Ver imagen SeraphinaA719304
Ver imagen SeraphinaA719304
ACCESS MORE
EDU ACCESS