Answer:
Area = 3.14 square meters
Explanation:
Given: The diameter of the circle = 2m
Radius = Diameter/2
Therefore, the radius of the circle = 1m.
Area
[tex]\begin{gathered} \text{Area of a circle=}\pi r^2 \\ =3.14\times1^2 \\ =3.14m^2 \end{gathered}[/tex]Circumference
[tex]undefined[/tex]