Given:
The initial velocity of the car is
[tex]v_i=0\text{ m/s}[/tex]The distance covered by the car is d = 160 m
The time duration is t = 8 s
Required: The car acceleration
Explanation:
The acceleration can be calculated by the formula
[tex]d=v_it+\frac{1}{2}at^2[/tex]On substituting the values, the acceleration of the car will be
[tex]\begin{gathered} 160=0\times8+\frac{1}{2}a\times(8)^2 \\ 320=64a \\ a=5\text{ m/s}^2 \end{gathered}[/tex]Final Answer: The car's acceleration is 5 m/s^2.