Let:
T = Total liters of orange juice
a = ml of orange juice each glass holds = 150ml
N = Number of glasses = 150
Therefore:
[tex]\begin{gathered} T=a\cdot N \\ T=150\cdot150 \\ T=22500mL \end{gathered}[/tex]Therefore:
[tex]22500mL\times\frac{1L}{1000mL}=22.5L[/tex]22.5 L of orange juice will be ordered