Given data:
* The x-component of force is,
[tex]F_x=2\text{ N}[/tex]
* The y-component of force is,
[tex]F_y=5\text{ N}[/tex]
* The mass of the particle is 3 Kg.
* The time taken by the particle is 10 seconds.
Solution:
According to the Newton's second law,
[tex]F=ma[/tex]
where a is the acceleration of the body,
For x-direction motion of the particle,
[tex]\begin{gathered} F_x=ma_x \\ a_x=\frac{F_x}{m} \\ a_x=\frac{2}{3} \\ a_x=0.67ms^{-2} \end{gathered}[/tex]
By the kinematics equation, the x-component of the displacement of particle is,
[tex]\begin{gathered} d_x=\frac{1}{2}a_xt^2 \\ d_x=\frac{1}{2}\times0.67\times(10)^2 \\ d_x=33.5\text{ m} \end{gathered}[/tex]
Similarly, for the motion of partcile along the y-direction is,
[tex]\begin{gathered} F_y=ma_y \\ a_y=\frac{F_y}{m} \\ a_y=\frac{5}{3} \\ a_y=1.67ms^{-2} \end{gathered}[/tex]
Thus, by the kinematics equation, the displacement of partcile along the y-direction is,
[tex]\begin{gathered} d_y=\frac{1}{2}a_yt^2 \\ d_y=\frac{1}{2}\times1.67\times(10)^2 \\ d_y=83.5\text{ m} \end{gathered}[/tex]
Thus, the net distance traveled by the particle is,
[tex]\begin{gathered} d=\sqrt[]{d^2_x+d^2_y} \\ d=\sqrt[]{33.5^2+83.5^2} \\ d=89.96\text{ m} \\ d\approx90\text{ m} \end{gathered}[/tex]
Hence, the total distance traveled by the particle is 90 m.