Answer
2229.32 grams
Explanation
Given:
Volume of oxygen produced = 659 L
Pressure, P = 785 mmHg = 785/760 = 1.03 atm
Temperature, T = 30.0 °C = (30.0 +273.15 K) = 303.15 K
What to find:
The mass in grams of KClO3 that decompose.
Step-by-step solution:
The question asked to find the mass, in g, of KClO3 that decomposes to give a certain 659 L of O2.
Step 1: Write a balanced chemical equation for the reaction:
2KClO3 (s) ----> 2KCl (s) + 3O2 (g)
Step 2: Use the ideal gas equation to find the moles of O2 that form.
The ideal gas equation is:
[tex]\begin{gathered} PV=nRT \\ \\ \Rightarrow n=\frac{PV}{RT} \end{gathered}[/tex]Plugging in known values, and R = 0.082057 L.atm/mol.K we have:
[tex]n=\frac{1.03\text{ }atm\times659\text{ }L}{(0.082057\text{ }L.atm\text{/}mol.K)\times303.15\text{ }K}=27.2866\text{ }mol[/tex]Step 3: Use the coefficients of the chemical equation to find the relative number of moles of KClO3 that reacted:
From the balanced equation, 2 moles of KClO3 produced 3 moles of O2
Therefore, the moles of KClO3 that will produce 27.2866 moles of O2 is:
[tex]\frac{2\text{ }mol\text{ }KClO_3\times27.2866\text{ }mol\text{ }O_2}{3\text{ }mol\text{ }O_2}=18.1911\text{ }mol\text{ }KClO_3[/tex]Finally, use the molar mass of potassium chlorate (122.55 g/mol) to find the number of grams that reacted:
[tex]\begin{gathered} Moles=\frac{Mass}{Molar\text{ }mass} \\ \\ Mass=Moles\times Molar\text{ }mass \\ \\ Mass=18.1911\text{ }mol\times122.55\text{ }g\text{/}mol \\ \\ Mass=2229.32\text{ }grams \end{gathered}[/tex]2229.32 grams of KClO3 are needed to produce 659 L of oxygen at 785 mmHg and 30.0 °C.