Answer:
£553
Explanation:
Given the cost of Brian's guitar as £316, if he wants a 75% mark up on the cost, therefore the asking price for his guitar will be;
[tex]\begin{gathered} \text{Asking price}=316+(75\text{\% of 316)} \\ =316+(\frac{75}{100}\times316) \\ =316+(0.75\times316) \\ =316+237 \\ =553 \end{gathered}[/tex]