Tsunami waves generally carry a mass (m) of 770 kg of water, travel at a velocity (v) of approximately 10 m/s and have a height (h) of 10 m at landfall. The colony structures can withstand a total energy (TE) 135,000 J before catastrophic damage occurs.Calculate the kinetic energy (KE) of a tsunami wave based on the provided data. KE= 1/2 mv2

Tsunami waves generally carry a mass m of 770 kg of water travel at a velocity v of approximately 10 ms and have a height h of 10 m at landfall The colony struc class=

Respuesta :

[tex]\begin{gathered} m=770kg \\ v=10\text{ m/s} \\ KE=\frac{mv^2}{2} \\ KE=\frac{(770kg)(10\text{ m/s})^2}{2} \\ KE=38,500J \\ \text{The kinetic energy of the tsunami wave is }38,500J \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS