Respuesta :

Given:

The probability of growing oif healthy plant is p = 0.65 (65%).

The number of trials is n = 7.

Explanation:

The probability for plant does not grow is,

[tex]\begin{gathered} q=1-0.65 \\ =0.35 \end{gathered}[/tex]

Probability for exactly 1 plant doesn't grow also means that 6 plants grow healthy.

The formula of binomial probability is,

[tex]^nC_xp^xq^{n-x}[/tex]

The value of x for this case is 6.

Substitute the values in the formula to detemine the probabilit for 6 plant grow healthy or 1 plant doesn't grow.

[tex]\begin{gathered} ^7C_6(0.65)^6(0.35)^1=\frac{7!}{6!\cdot1!}\cdot(0.07541889)\cdot(0.35) \\ =0.18477 \\ \approx0.1848 \end{gathered}[/tex]

Answer: 0.1848

ACCESS MORE
EDU ACCESS