Determine the mass of zirconium_______________, silicon__________________, and oxygen________________, found in 0.3384 mol of zircon, ZrSiO4, a semiprecious stone. Your answer must have the correct number of significant figures.Enter the number only, with no units.

Respuesta :

1) Determine the mass of zirconium

Convert moles of zircon into moles of zirconium

[tex]\text{molesofZr}=0.3384molesofZrSiO_4\cdot\frac{1\text{molofZr}}{1molofZrSiO_4}=0.3384\text{molesofZr}[/tex]

Convert moles of zirconium into mass of zirconium (g)

[tex]\text{gramsofZr}=0.3384\text{molesZr}\cdot\frac{91.224\text{ g Zr}}{1\text{molofZr}}=30.87\text{ g Zr}[/tex]

2) Determine the mass of Silicon

Convert moles of zircon into moles of silicon

[tex]\text{molesofSi}=0.3384molesofZrSiO_4\cdot\frac{1\text{molofSi}}{1molofZrSiO_4}=0.3384\text{molesofSi}[/tex]

Convert moles of silicon into mass of silicon (g)

[tex]\text{gramsofSi}=0.3384\text{molesofSi}\cdot\frac{28.085\text{ g of Si}}{1\text{molofSi}}=9.504\text{ g Si}[/tex]

3) Determine the mass of Oxygen

Convert moles of zircon into moles of oxygen

[tex]\text{molesofO}=0.3384molesofZrSiO_4\cdot\frac{4\text{molofO}}{1molofZrSiO_4}=1.3536\text{molesofO}[/tex]

Convert moles of oxygen into mass of oxygen

[tex]\text{gramsofO}=1.3536\text{molesofO}\cdot\frac{15.999\text{ g O}}{1\text{mol of O}}=21.66gO[/tex]

The mass of zirconium is 30.87 g

The mass of silicon is 9.504 g

The mass of oxygen is 21.66 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico