A satellite with a mass of 100 kg fires its engines to increase velocity, therebyincreasing the size of its orbit about Earth. As a result, it moves from acircular orbit of radius 7.5 x 10^6m to an orbit of radius 7.7 x 10^6 m. What isthe approximate change in gravitational force from Earth as a result of thischange in the satellite's orbit? (Recall that Earth has a mass of 5.97 x 10^24 kgand G = 6.67 x 10^-11 N•m2/kg2.)

Respuesta :

Given,

The mass of the satellite, m=100 kg

The radius of the initial orbit, r=7.5×10⁶ m

The radius of the final orbit of the satellite, R=7.7×10⁶ m

The mass of the earth, M=5.97 x 10²⁴ kg

The gravitational constant, G= 6.67 x 10⁻¹¹ Nm²/kg²

From Newton's universal law of gravitation, the gravitational force on the satellite when it is in the initial orbit is given as

[tex]F_r=\frac{\text{GMm}}{r^2}[/tex]

On substituting the known values in the above equation,

[tex]\begin{gathered} F_r=\frac{6.67\times10^{-11}\times5.97\times10^{24}\times100}{(7.5\times10^6)^2} \\ =707.91\text{ N} \end{gathered}[/tex]

The gravitational force on the satellite, when it is on its final orbit is given by,

[tex]F_R=\frac{\text{GMm}}{R^2}[/tex]

On substituting the known values in the above equation,

[tex]\begin{gathered} F_R=\frac{6.67\times10^{-11}\times5.97\times10^{24}\times100}{(7.7\times10^6)^2} \\ =671.61\text{ N} \end{gathered}[/tex]

The change in the force is given by,

[tex]\Delta F=F_r-F_R[/tex]

On substituting the known values,

[tex]\begin{gathered} \Delta F=707.91-671.61 \\ =36.3\text{ N} \end{gathered}[/tex]

Thus the gravitational force from the Earth decreases by 36.3 N after the satellite changes its orbit.

ACCESS MORE
EDU ACCESS