Given:
The distance traveled is d = 225 m
The time taken is t = 30 s
To find the speed.
Explanation:
The speed can be calculated by the formula
[tex]v=\frac{d}{t}[/tex]On substituting the values, the speed will be
[tex]\begin{gathered} v=\frac{225}{30} \\ =7.5\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Thus, the speed is 7.5 m/s.