Respuesta :

Given the subtotal of $55.97, apply taxes as shown below (remember that 6.75%=6.75/100=0.0675)

[tex]55.97+0.0675\cdot55.97=55.97(1+0.0675)=59.747975[/tex]

Now, apply the discount (20%=20/100=0.20)

[tex]1-0.2=0.8\to\text{ you will pay 80\% of the previous quantity}[/tex][tex]\Rightarrow(0.8)59.747975=47.79838[/tex]

The answer is approximately $47.8 (taxes first, then discount)

ACCESS MORE
EDU ACCESS