Answer
• At the end of the first year, we will have $8,330.
,• At the end of the second year, we will have $9912.7.
Explanation
Given
• $7000 is placed
,• Pays 19% interest compounded each year.
Procedure
If we place $7000, we could consider that this is our 100% (1). Thus, at the end of the first year, we will have 119% (1.19). Making a relation that represents the latter we can find the total amount at the end of 1 year:
[tex]\frac{x}{1.19}=\frac{7000}{1}[/tex][tex]x=7000\cdot1.19=8330[/tex]Now, considering that $8330 is our 100% (1) and the amount in the account at the end of 2 years is 119% (1.19), then, following the same procedure:
[tex]\frac{x}{1.19}=\frac{8330}{1}[/tex][tex]x=8330\cdot1.19=9912.7[/tex]