Explanation
In the question, we are given that
[tex]\begin{gathered} \mu=21,604 \\ \sigma=$ 727 $ \\ n=193 \end{gathered}[/tex]
First, we will get the standard deviation of the sample mean as
[tex]\sigma_x=\frac{\sigma}{\sqrt{n}}=\frac{727}{\sqrt{193}}=52.3306[/tex]
Then, we can find the probability that the sample mean will be less than $21,635 for a sample of 193 persons
[tex]\begin{gathered} P(\bar{X}<21635)=P(z<\frac{\bar{X}-\mu}{\sigma_x})=P(z<\frac{21635-21604}{52.3306}) \\ =P(z<0.59238) \end{gathered}[/tex]
Therefore, using the z score calculator
[tex]P(z<0.59238)=0.7232[/tex]
Answer: 0.7232