Answer:
-1035 feet
Explanation:
The rate of the climber's descent is 345 feet per hour.
[tex]\text{Rate}=\frac{\text{Distance}}{Time}[/tex]When Time = 3 hours
[tex]\begin{gathered} 345=\frac{Distance}{3} \\ \text{Distance}=345\times3 \\ =1035\text{ fe}et \end{gathered}[/tex]After 3 hours, the climber will have an altitude change of -1,035 feet (negative value since it is a descent).