This question can be answered is we used the exponential growth formula:
[tex]y=a(1+r)^x[/tex]where a is the initial value and r is the rate of growth. Plugging the values given in the problem we have that:
[tex]\begin{gathered} y=19,000(1+0.1)^x \\ y=19,000(1.1)^x \end{gathered}[/tex]Then after eight years we have:
[tex]\begin{gathered} y=19,000(1.1)^8 \\ y=40,728.19 \end{gathered}[/tex]Therefore after 8 years the twon will use 40,728.19 megaliters.