hello
to calculate speed, we can use a formula
[tex]\text{speed}=\frac{\text{distance}}{\text{time}}[/tex]distance = 750m
time = 1/3 hour = 0.333 hour
[tex]\begin{gathered} \text{speed}=\frac{750}{0.333} \\ \text{speed}=2250\text{ meters/hour} \end{gathered}[/tex]Logan's average speed is 2250m/h