Consider the following equilibrium: 3A(g) + 4B(s) ↔ 2C(g) + 2D(g) K = 9.1If the [A] = 2.3 x 10-2 M, [B] = 18.6M, [C] = 0.6 M, [D] = 7.2 x 10-3M, which way must the reaction shift toreach equilibrium?

Respuesta :

Answer

K is 9.1 so the reaction will shift to the left side to reach equilibrium.

Explanation

3A(g) + 4B(s) ↔ 2C(g) + 2D(g) K = 9.1

From the equilibrium given, the equilibrium constant K is 9.1 so the equilibrium will shift to the left side favoring reactants formation.

This is because if K is greater than 1, it means the concentrations of the products are greater than those of the reactants and the equilibrium will shift to the reactant side to favor the reactants.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico