In order to calculate the wavelength of this wave, we can use the formula below:
[tex]\lambda=\frac{c}{f}[/tex]Where c is the speed of light in vacuum (c =3 * 10^8 m/s) and f is the frequency.
So, using f = 790 * 10^3 Hz, we have:
[tex]\begin{gathered} \lambda=\frac{3\cdot10^8}{790\cdot10^3}\\ \\ \lambda=\frac{3000\cdot10^5}{790\cdot10^3}\\ \\ \lambda=3.79747\cdot10^2\text{ m}\\ \\ \lambda=379.747\text{ m} \end{gathered}[/tex]Therefore the wavelength is 379.747 meters.