She wants to earn a salary that is $2,700 or more, so we can write this as:
[tex]S(x)\ge2700[/tex]Her salary S(x) depends on x, the amount of sales she makes.
If she sells $100 she will have a comission of 3%, what means a 0.03*100 = $3 addition to her salary.
This can be generalized as 0.03*x for the commissions.
Then, she had her salary composed by a fixed salary ($2,000) and a variable salary (0.03*x).
Then we can write S(x) as:
[tex]S(x)=2000+0.03x[/tex]Joining with the inequality above, we would have:
[tex]2000+0.03x\ge2700[/tex]We can solve this inequality for the amount of sales x as:
[tex]\begin{gathered} 2000+0.03x\ge2700 \\ 0.03x\ge2700-2000 \\ 0.03x\ge700 \\ x\ge\frac{700}{0.03} \\ x\ge23333.34 \end{gathered}[/tex]Answer:
The inequality to start solving the problem is 2000+0.03x>=2700.
The variable x represents the amount of sales she makes.
The value 0.03 is the commission rate in decimals.
The amount of sales she has to make to earn at least $2,700 is $23,333.34.