Answer:
A) $0.0194 per g
B) $0.21059 per g
the better buy is A
Explanation:
Let us first find the unit price, meaning the price per gram.
For option A, we have
[tex]\frac{\$3.49}{180g}[/tex][tex]$\$0.0194/g$[/tex]For option B, we have
[tex]\frac{\$1.79}{8.5g}[/tex][tex]=$\$0.21059$/g[/tex]Now, comparing the prices, we see that option A costs less per gram than option B. Therefore, the better buy is option A.