Respuesta :

Answer:

A) $0.0194 per g

B) $0.21059 per g

the better buy is A

Explanation:

Let us first find the unit price, meaning the price per gram.

For option A, we have

[tex]\frac{\$3.49}{180g}[/tex]

[tex]$\$0.0194/g$[/tex]

For option B, we have

[tex]\frac{\$1.79}{8.5g}[/tex][tex]=$\$0.21059$/g[/tex]

Now, comparing the prices, we see that option A costs less per gram than option B. Therefore, the better buy is option A.

ACCESS MORE
EDU ACCESS