Hey chemistry student needs 80.0 g of glycerol for an experiment. By consulting a CRC handbook of chemistry and physics, the student discovers that the density of the glycerol is 1.26 g/cm -3. Calculate the volume of the glycerol Student should pour out. Be sure you answer in the crack significant digits. Answer will be in milliliters

Hey chemistry student needs 800 g of glycerol for an experiment By consulting a CRC handbook of chemistry and physics the student discovers that the density of class=

Respuesta :

So,

First, remember that the density is defined as the mass of a substance per unit of volume.

We can express this definition with the following equation:

[tex]d=\frac{m}{v}[/tex]

Where d represents the density, m the mass and v the volume.

In this problem, we're given that m=80.0g and v=1.26g/cm3. If we want to find the volume, we can write:

[tex]d=\frac{m}{v}\to v=\frac{m}{d}[/tex]

So, we divide:

[tex]\frac{80g}{\frac{1.26g}{\operatorname{cm}3}}=63.49cm^3[/tex]

The answer has to be given in mL, so:

[tex]63.49cm^3\cdot\frac{1mL}{1cm^3}=63.49mL[/tex]

So, the volume is 63.49mL.

With a significant digit, the answer is 63.5 mL.

ACCESS MORE
EDU ACCESS