Diane received an $80 gift card.
The coffee costs $8.04 per pound.
After buying, she had $47.84 left.
Based on the given information, we can form the following equation
[tex]80-8.04x=47.84[/tex]Where x refers to the pounds of coffee she bought. Let's solve for x
[tex]\begin{gathered} 80-47.84=8.04x \\ x=\frac{32.16}{8.04} \\ x=4 \end{gathered}[/tex]