Respuesta :

Given:

a.) Amy can clean the house in 7 hours.

b.) When she works together with Tom, the job takes 5 hours.

Let,

T = no. of hours Tom can clean the house

In this type of problem, we will be using the following formula:

[tex]\text{ }\frac{1}{t_1}\text{ + }\frac{1}{t_2}\text{ = }\frac{1}{t_b}[/tex]

Where,

1/t1 = time taken by first person

1/t2 = time taken by second person

1/tb = time taken if both do the work together

We get,

[tex]\text{ }\frac{1}{7}\text{ + }\frac{1}{\text{ T}}\text{ = }\frac{1}{5}[/tex][tex]\frac{\text{ T + 7}}{\text{7T}}\text{ = }\frac{1}{\text{5}}[/tex][tex]\text{ 5\lparen T + 7\rparen = \lparen1\rparen\lparen7T\rparen}[/tex][tex]\text{ 5T + 35 = 7T}[/tex][tex]\text{ 5T - 7T = -35}[/tex][tex]\text{ -2T = -35}[/tex][tex]\text{ }\frac{-\text{2T}}{-2}\text{ = }\frac{-35}{-2}[/tex][tex]\text{ T = 17.5 Hours}[/tex]

Therefore, Tom could finish cleaning the house in 17.5 Hours

The answer is 17.5 Hours

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico