You are in charge of buying soda and water for the school picnic. A case of soda costs $6.00 and a case of water costs $5.00. (a) If x represents the number of cases of soda and y represents the number of cases of water, write an equation for a purchase that totals $135. (b) If you bought 10 cases of soda, determine the number of cases of water purchased.