Answer: The radius of the circle is 40 ft.
Explanation
• The square lawn area is 3200 ft².
The formula for the area of a square (A) is:
[tex]A=s^2[/tex]
where s represents the side.
If we replace the area, we can find the side:
[tex]s^2=3200[/tex]
[tex]\sqrt{s^2}=\sqrt{3200}[/tex][tex]s=40\sqrt{2}[/tex]
If the sprinkler is placed at the center of the lawn spraying water in a circular pattern that covers the lawn, the diameter ( d ) of the circle is equal to the diagonal of the square:
[tex]d=\sqrt{s^2+s^2}[/tex]
Replacing the values:
[tex]d=\sqrt{3200+3200}[/tex]
Simpifying:
[tex]d=\sqrt{6400}[/tex]
[tex]d=80ft[/tex]
However, as the radius ( r ) is half the diameter then:
[tex]r=\frac{d}{2}[/tex][tex]r=\frac{80}{2}=40[/tex]
The radius is 40ft.