Solution
Step by step explanation:
Estimated value = 23000
standard deviation = 7200
[tex]68-95-99.7\text{ = 68\%, 95\%, 99.7\%}[/tex][tex]Z_{score}=23000-72000=15800[/tex]The percentage of students tuition cost in North Carolina is equal to 15,800
Hence from the image the correct percentage = 68 %
So the answer isOption AC