A genetic experiment with peas resulted in one sample of all springs that consisted of 414 green peas

Given
Confidence level = 90% = 0.90
green peas = 414
yellow peas = 155
Find
Estimate of the percentage of yellow peas.
Explanation
Confidence level = 90% = 0.90
number of successes = 155
sample size = 414 + 155 = 569
so ,
[tex]\hat{p}=\frac{x}{n}=\frac{155}{569}\approx0.2724[/tex]for confidence level ,
[tex]1-\alpha=1-0.90=0.10[/tex]so ,
[tex]z_{\frac{\alpha}{2}}=1.645[/tex]margin of error =
[tex]\begin{gathered} E=z_{\frac{\alpha}{2}}(\sqrt{\frac{\hat{p}(1-\hat{p})}{n}}) \\ \\ E=1.645\times\sqrt{\frac{0.2724(1-0.2724)}{569}} \\ \\ E=1.645\times\sqrt{0.00034832731} \\ \\ E=0.03070150499\approx0.0307 \end{gathered}[/tex]boundaries of the confidence level are
[tex]\begin{gathered} \hat{p}-E=0.2724-0.0307=0.2417=24.17\% \\ \hat{p}-E=0.2724+0.0307=0.3031=30.31\% \end{gathered}[/tex]Final Answer
Hence , the estimate of the percentage of yellow peas is between 0.242 and 0.303