Respuesta :

Answer

Option D is correct.

13%

Explanation

The percent increase in a value is given as

[tex]\text{Percent Increase = }\frac{New\text{ price - Old Price}}{Old\text{ Price}}\times100\text{ percent}[/tex]

New price = $0.72

Old price = $0.64

[tex]\begin{gathered} \text{Percent Increase = }\frac{0.72-0.64}{0.64}\times100\text{ percent} \\ =\frac{0.08}{0.64}\times100\text{ percent} \\ =\text{ 0.125 }\times100\text{ percent} \\ =12.5\text{ percent} \\ =13\text{ percent} \end{gathered}[/tex]

Hope this Helps!!!

ACCESS MORE
EDU ACCESS