ANSWER:
2938
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
Given:
Proportion (p) = 0.23
Margin of error (E) = 0.02
At 99% confidence level the z is:
[tex]\begin{gathered} \alpha=1-99\% \\ \\ \alpha=1-0.99=0.01 \\ \\ \alpha\text{/2}=\frac{0.01}{2}=0.005 \\ \\ \text{ The corresponding z value is:} \\ \\ Z_{\alpha\text{/2}}=2.576 \end{gathered}[/tex]
We can determine the value of the sample size using the following formula:
[tex]\begin{gathered} E=Z_{\alpha\text{/2}}\cdot\sqrt{\frac{p\cdot(1-p)}{n}} \\ \\ \text{ We replacing:} \\ \\ 0.02=2.576\cdot\sqrt{\frac{0.23\cdot(1-0.23)}{n}} \\ \\ \sqrt{\frac{0.23\left(1-0.23\right)}{n}}=\frac{0.02}{2.576} \\ \\ \frac{0.23\left(1-0.23\right)}{n}=\left(\frac{0.02}{2.576}\right)^2 \\ \\ \frac{1}{n}=\frac{\left(\frac{0.02}{2.576}\right)^2}{0.1771} \\ \\ n=\frac{0.1771}{\left(\frac{0.02}{2.576}\right)^2} \\ \\ n=2937.99\approx2938 \end{gathered}[/tex]
The sample size is 2938