The period, T = 0.106 seconds
Explanation:The frequency, F = 9.4 Hz
Let the period be represented by T
The relationship between frequency and period is given as:
[tex]T=\frac{1}{F}[/tex]Substitute F = 9.4 Hz into the relationship above
[tex]\begin{gathered} T=\frac{1}{9.4} \\ T=0.106\text{ seconds} \end{gathered}[/tex]Therefore, the period, T = 0.106 seconds