Respuesta :

Carbon disulfide:

[tex]CS_2[/tex]

First, we need to know this:

1 mol of CS2 = 76.13 g (this value is obtained from the molar mass)

Also,

1 mol of CS2 = 76.13 g = 6.022 x 10^23 formula units ( molecules, atoms, etc.)

We have been asked for the number of molecules in 3.500 g of CS2.

Procedure:

75.13 g of CS2 ---------------- 6.022 x 10^23 molecules of CS2

3.500 g of CS2---------------- x

[tex]x\text{ = }\frac{3.500gx6.022x10^{23}molecules}{75.13\text{ g}}=2.805x10^{22}molecules_{}[/tex]

Answer: 2.805x10^22 molecules of CS2

ACCESS MORE
EDU ACCESS