Given:
The number of device trackers = 3.
The discount rate is 15 %.
The total amount after the discount is $ 45.22.
The original price of the charger is $ 15.64.
Required:
We need to find the original price of one device tracker.
Explanation:
Let x be the original price of one device tracker.
The price of 3 device tracker is 3x.
The original price of 3 device trackers and the charger is 3x+15.64.
[tex]45.22=3x+15.64-\frac{15}{100}(3x+15.64)[/tex][tex]45.22=3x+15.64-\frac{15}{100}\times3x-\frac{15}{100}\times15.64[/tex][tex]45.22=3x+15.64-0.45x-2.346[/tex][tex]45.22=3x-0.45x+15.64-2.346[/tex][tex]45.22=2.55x+13.294[/tex]
Subtract 13.294 from both sides.
[tex]45.22-13.294=2.55x+13.294-13.294[/tex][tex]31.926=2.55x[/tex]Divide both sides by 2.55.
[tex]\frac{31.926}{2.55}=\frac{2.55x}{2.55}[/tex][tex]12.52=x[/tex]Final answer:
The original price of one device tracker is $ 12.52.