The interest formula is :
[tex]I=Prt[/tex]where I = interest
P = Principal amount
r = interest rate
t = time in years
From the problem, Susan invested twice the amount at 6% as she does at 5%.
If she invested P to 5%, the amount she invested to 6% will be 2P
Using the formula to calculate the two interests.
For 5% :
[tex]\begin{gathered} I=P(0.05)(1) \\ I=0.05P \end{gathered}[/tex]For 6% :
[tex]\begin{gathered} I=2P(0.06)(1) \\ I=0.12P \end{gathered}[/tex]The sum of the interests is $510
This will be :
[tex]\begin{gathered} 0.05P+0.12P=510 \\ \text{Solve for P :} \\ 0.17P=510 \\ P=\frac{510}{0.17}=3000 \end{gathered}[/tex]She invested $3000 for 5% and $6000 for 6%
The answers are :
5% : $3000
6% : $6000