Therefore, the probability that the red team wins is 60%, and the probability that the blue team wins is 55%, based on this we can conclude for a 180-game season:
[tex]180\times0.6=108[/tex]The fan expect the red team wins 108 games
For the blue team:
[tex]180\times0.55=99[/tex]As compared to the blue team, the red team:
[tex]108-99=7[/tex]Will win 7 games more than the blue team