Explanation:
We are given: mass of BaCl2 = 43.6g
: volume of BaCl2 = 100mL
: volume of BaCl2 = 230mL
We know: molar mass of BaCl2 =208.23g/mol
We determine the number of moles of BaCl2:
[tex]\begin{gathered} n\text{ = }\frac{m}{M} \\ \\ \text{ = }\frac{43.6}{208.23} \\ \\ \text{ = 0.21 mol} \end{gathered}[/tex]We then find the concentration of BaCl2:
[tex]\begin{gathered} n\text{ = CV} \\ \\ \therefore\text{ C = }\frac{n}{V} \\ \\ \text{ = }\frac{0.21}{0.1} \\ \\ \text{ = 2.09 M} \end{gathered}[/tex]We then find the number of moles for a 230mL solution:
[tex]\begin{gathered} n\text{ = CV} \\ \\ \text{ = 2.09}\times0.23 \\ \\ \text{ = 0.48 mol} \end{gathered}[/tex]We then find the required mass:
[tex]\begin{gathered} m\text{ = nM} \\ \\ \text{ = 0.48}\times208.23 \\ \\ \text{ = 100.28g} \end{gathered}[/tex]Answer:
100.28g must be added per 230mL of water.