about 7% of the population has a particular genetic mutation. 700 people are randomly selected. find the standard deviation for the number of people with the genetic mutation in such groups of 700.

Respuesta :

The standard deviation = 6.7505 to three decimal places with the genetic mutation.

A standard deviation (or σ) is a measure of how dispersed the data is in relation to the mean. Low standard deviation means data are clustered around the mean, and high standard deviation indicates data are more spread out.

The formula for determining standard deviation is

Standard deviation = [tex]\sqrt{npq}[/tex]

Where,

n represents the size of the sample.

p represents probability of success

q represents probability of failure

About 7% of the population has a particular genetic mutation.

This means that the probability of success, p would be

p = 7/100 = 0.07

The probability of failure, q would be

q = 1 - p = 1 - 0.07

q = 0.93

n = 700

Therefore,

Standard deviation = [tex]\sqrt{700*0.07*0.93}[/tex]

= [tex]\sqrt{45.57}[/tex]

= 6.7505

Therefore,

The standard deviation = 6.7505 to three decimal places with the genetic mutation.

To learn more about information visit Standard deviation :

brainly.com/question/12991013

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico