A boy tosses a 0.5 kg ball straight up into the air.
How high up does the ball go if the ball leaves the boy's hand with a speed of 5 m/s?
Recall from the equations of motion
[tex]y=v_0t+\frac{1}{2}gt^2[/tex]Where y is the maximum height achieved by the ball, v₀ is the initial velocity and t is the time.
Let us first find the time (t)
[tex]v=v_0-gt[/tex]Re-arranging the equation for time (t)
[tex]t=\frac{v_0-v}{g}[/tex]Where v is the final velocity of the ball and is zero at the maximum height and g is the gravitational acceleration.
[tex]t=\frac{v_0-v}{g}=\frac{5-0}{9.8}=0.51\: s[/tex]Now we can find the maximum height of the ball
[tex]\begin{gathered} y=5\cdot0.51+\frac{1}{2}\cdot9.8\cdot(0.51)^2 \\ y=2.55+\frac{1}{2}\cdot2.55 \\ y=3.83\: m \end{gathered}[/tex]Therefore, the maximum height of the ball 3.83 m