Given:
The area of the plate is: A = 0.188 m²
The field produced between the plates is: E = 37000 N/C
To find:
The charge to be placed on the plates.
Explanation:
The electric field produced between two parallel plates is given as:
[tex]E=\frac{Q}{A\epsilon_0}[/tex]Here, Q is the charge on the parallel plates and ε₀ is the permittivity of free space having a value of 8.85 × 10⁻¹² C²/N.m²
Rearranging the above equation, we get:
[tex]Q=EA\epsilon_0[/tex]Substituting the values in the above equation, we get:
[tex]\begin{gathered} Q=37000\text{ N/C}\times0.188\text{ m}^2\times8.85\times10^{-12}\text{ C}^2\text{/N.m}^2 \\ \\ Q=6.156\times10^{-8}\text{ C} \end{gathered}[/tex]Final answer:
The amount of charge to be placed on parallel plates is 6.156 × 10⁻⁸ C.