The Frosty Ice-Cream Shop sells sundaes for $2 and banana splits for $3. On a hot summer day, the shop sold 8 more sundaes than banana splits and made $156. Find the number of sundaes and banana splits that were sold that day.

Respuesta :

In your question the ice-cream shop would of sold 
36 sundaes 
28 banana splits 

36 (sundaes)*$2 (price of each sundae)=$72
28 (banana splits)*$3 (price of each Banana split)=$84
$72 (cost of 36 Sundaes)+$84 (cost of 28 banana splits)=$156

Hope this helps! :)
ACCESS MORE