The x and y components of the acceleration of gravity (g) are:*g_x = -10 m/s^2, g_y = 0 m/s^2g_x = 0 m/s^2, g_y = 10 m/s^2g_x = -10 m/s^2, g_y = -10 m/s^2g_x = 10 m/s^2, g_y = 0 m/s^2g_x = 0 m/s^2, g_y = -10 m/s^2

To find:
The components of the acceleration due to gravity.
Explanation:
The acceleration due to gravity acts vertically downwards towards the center of the earth. Thus the acceleration due to gravity has only a vertical component and no horizontal component.
If we assume the upward direction to be a positive y-axis and the right is to be a positive x-axis, then the vertical component of the acceleration due to gravity will be -10 m/s².
Final answer:
Thus the x and y components of the acceleration due to gravity is
[tex]g_x=0\text{ m/s}^2,\text{ }g_y=-10\text{ m/s}^2[/tex]