A body X' of mass 500g moving with a speed of 20m/sI collides with abody Y of mass 200g moving in the same direction with a speed of10m/s:. Given that the speed of body Y after the impact is 25m/scalculate the speed of body X.

Respuesta :

Given:

The mass of the body X is m = 500 g =0.5 kg

The initial speed of the body X is

[tex]v_{xi}=\text{ 20 m/s}[/tex]

The mass of the body Y is m' = 200g = 0.2 kg

The initial speed of the body Y is

[tex]v_{yi}=\text{ 10 m/s}[/tex]

The final speed of the body Y is

[tex]v_{yf}=\text{ 25 m/s}[/tex]

To find the final speed of the body X.

Explanation:

The final speed of the body X can be calculated as

[tex]\begin{gathered} mv_{xi}+m^{\prime}v_{yi}=mv_{xf}+m^{\prime}v_{yf} \\ v_{xf}=\frac{mv_{xi}+m^{\prime}v_{yi}-m^{\prime}v_{yf}}{m} \\ =\frac{0.5\times20+0.2\times10-0.2\times25}{0.5} \\ =14\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]

Thus, the speed of the body X after impact is 14 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS