ANSWER
[tex]3,952.03\text{ }N[/tex]
EXPLANATION
Parameters given:
Length of the rod, r = 15 m
Angular speed, ω = 8.0 rev/min = 8.0 * 0.105 rad/s = 0.84 rad/s
Weight of the cart, W = 1900 N
To find the tension on the bar, we have to apply the formula for tension:
[tex]\begin{gathered} T=mg+m\omega^2r \\ \\ T=W+m\omega^2r \end{gathered}[/tex]
where m = mass of the cart = 1900/ 9.8 = 193.88 kg
Therefore, the tension on the bar is:
[tex]\begin{gathered} T=1900+(193.88*(0.84)^2*15) \\ \\ T=1900+2052.03 \\ \\ T=3,952.03\text{ }N \end{gathered}[/tex]
That is the tension on the bar.