An object of mass 10 kg is in a circular orbit of radius 10 m at avelocity of 10 m/s. What is the acceleration of this object?a 0.01 m/s2b 1.0 m/s2C 10 m/s2d 100 m/s2

Respuesta :

The acceleration formula is

[tex]a=\frac{v^2}{r}[/tex]

Where v = 10 m/s and r = 10 m. Let's use these values to find the acceleration.

[tex]\begin{gathered} a=\frac{(10\cdot\frac{m}{s})^2}{10m}=\frac{100\cdot\frac{m^2}{s^2}}{10m} \\ a=10\cdot\frac{m}{s^2} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the answer is C.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico