We have a fixed cost of $350 and a unit variable cost of 0.49x+1160.
We then can express the cost function as the sum of the fixed cost and variable cost:
[tex]\begin{gathered} C(x)=FC+VC \\ C(x)=350+(0.49x+1160)x \\ C(x)=350+0.49x^2+1160x \\ C(x)=0.49x^2+1160x+350 \end{gathered}[/tex]The revenue function R(x) can be expressed as the selling price, -0.51x+1340, times the quantity, x:
[tex]\begin{gathered} R(x)=P(x)\cdot x \\ R(x)=(-0.51x+1340)x \\ R(x)=-0.51x^2+1340x \end{gathered}[/tex]The profit function P(x) can be expressed as the revenue R(x) minus the cost C(x):
[tex]\begin{gathered} P(x)=R(x)-C(x) \\ P(x)=(-0.51x^2+1340x)-(0.49x^2+1160x+350) \\ P(x)=-0.51x^2+1340x-0.49x^2-1160x-350 \\ P(x)=(-0.51-0.49)x^2+(1340-1160)x-350 \\ P(x)=-x^2+180x-350 \end{gathered}[/tex]Answer:
C(x) = 0.49x² + 1160x +350
R(x) = -0.51x² + 1340x
P(x) = -x² + 180x - 350