In Fig. 2-2, what is the acceleration at 1.0 s?velocity (m/s)2010time (s)02.010physics graph 2- 10-20Figure 2-2

Given:
The velocity is v = 10 m/s
The time is t = 1 s
To find the acceleration
Explanation:
The acceleration can be calculated by the formula
[tex]a\text{ =}\frac{v}{t}[/tex]On substituting the values, the acceleration will be
[tex]\begin{gathered} a=\frac{10}{1} \\ =10\text{ m/s}^2 \end{gathered}[/tex]Thus, the acceleration will be 10 m/s^2