Respuesta :

Answer:

The surface area is:

[tex]170\pi cm[/tex]

Explanation:

The given figure has:

Radius, r = 5 cm

Height, h = 12 cm

The surface area is:

[tex]\begin{gathered} A=2\pi r^2+2\pi rh \\ \\ =2\times\pi\times5^2+2\times\pi\times5\times12 \\ =50\pi+120\pi \\ =170\pi \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS