A 20.0 m long string of Christmas lightshas two wires twisted around each other0.00234 m apart. One carries 3.47 A ofcurrent toward the tree and the othercarries the same current away from thetree. What is the (+) magnitude of themagnetic force between the wires?[?] N

Respuesta :

Given:

• Length of wire, L = 20.0 m

,

• Distance between wires, r = 0.00234 m

,

• Current carried by each wire I = 3.47 A

Let's find the magnitude of magnetic force between the wires.

To find the magnitude of magnetic force, apply the formula:

[tex]F=\frac{\mu_oI_1I_2L}{2\pi r}[/tex]

Where:

• μ₀ = 4π x 10⁻⁷ T m/A

,

• I1 = 3.47 A

,

• I2 = 3.47 A

,

• r = 0.00234 m

,

• L = 20.0 m

,

• F is the magnitude of magnetic force between the wires.

Plug in the values and solve for x:

[tex]\begin{gathered} F=\frac{4\pi\times10^{-7}*3.47*3.47*20.0}{2\pi *0.00234} \\ \\ F=\frac{2\times10^{-7}*240.818}{0.00234} \\ \\ F=\frac{4.81636\times10^{-5}}{0.00234} \\ \\ F=0.02058\text{ N} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the magnitude of magnetic force between the wires is 0.02058 N

• ANSWER:

0.02058 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico