Answer:
Explanation:
Given:
Annual pay = $48,880 based on 52 weeks per year
To find the new annual pay if the firm cuts the work year to 50 weeks, we use ratio:
Let:
x= new annual pay
[tex]\begin{gathered} \frac{48880}{52}=\frac{x}{50} \\ \text{Simplify and rearrange} \\ x=\frac{48880(50)}{52} \\ \text{Calculate} \\ x=47000 \end{gathered}[/tex]The annual pay would decrease by:
Decrease = 48,880-47000 = $1,880
Therefore, the annual pay decrease is $1,880.